//CONSILIUL NAȚIONAL AL ​​MINORITĂȚII NAȚIONALE ROMÂNE MULȚUMEȘTE PREȘEDINTELUI VUČIĆ PENTRU SPRIJINUL MAI MARE CA ORICÂND

CONSILIUL NAȚIONAL AL ​​MINORITĂȚII NAȚIONALE ROMÂNE MULȚUMEȘTE PREȘEDINTELUI VUČIĆ PENTRU SPRIJINUL MAI MARE CA ORICÂND

Consiliul Național al Minorității Naționale Române își exprimă profunda recunoștință președintelui Aleksandar Vučić pentru cuvintele de sprijin pe care le-a transmis comunității românești din Republica Serbia și condamnarea punctelor de vedere exprimate de regizorul Dragoslav Bokan.

Consiliul Național reamintește și de data aceasta de sprijinul continuu pe care președintele Vučić îl oferă comunității românești din Serbia, care a avut ca rezultat un înalt set de drepturi al comunității noastre și o poziție mai bună ca oricând de care se bucură comunitatea românească din Republica Serbia.

Comunitatea românească va continua să aprecieze și să sublinieze public toate mișcările bune ale autorităților sârbe care duc la o mai bună înțelegere a necesităților membrilor noștri, precum și de a promova în continuare ideea unei abordări constructive și a atitudinii patriotice, pe care patria noastră Serbia o merită.